Kudykam a já

15. února 2011 v 19:36 |  Kudykam
     Duchovní otec Kudykama, autor libreta a písňových textů Michal Horáček, nazval toto dílo o dvoutisících devíti verších lyrikál. Oficiální premiéru mělo 22. října 2009 ve Státní opeře Praha a od té doby se zde až do derniéry 16. ledna 2011 odehrálo 77 veřejných repríz a vidělo ho cca 65 tisíc diváků.
     Původní libreto bylo postupně zkráceno a trochu upraveno, naopak přibyla nová píseň Zázrak, která byla vždy uváděna na závěr představení jako přídavek. Písně zhudebnil Horáčkův dlouholetý umělecký spolupracovník Petr Hapka, hudební aranže výborně zvládl Ondřej Brzobohatý, scénu a kostýmy vytvořila Michaela Hořejší, choreografii měl na starosti Pavel Strouhal a režisérem představení se stal Dodo Gombár. Během svého více než ročního uvádění na prknech Státní opery si Kudykam získal řadu nadšených obdivovatelů, přičemž někteří skalní příznivci viděli představení i třicetkrát.
     Ačkoliv jednotlivé reprízy neustále plnily křesla Státní opery, muselo být uvádění Kudykama nakonec z důvodu jiného dramaturgického plánu a odmítnutí předchozího vedení divadla nakonec ukončeno. Když se 16. 1. 2011 tvůrci i účinkující Kudykama rozloučili slavností derniérou, kde hlavní role byly zdvojené, mnozí - jak z řady tvůrců, tak i diváků, toto rozloučení oplakali. O tom, jak moc mnoha lidem toto dílo přirostlo k srdci, svědčí názory diváků ve vzkazech na kudykamovských stránkách.
     Pro mne se toto představení stalo opravdovou srdeční záležitostí, o čemž svědčí i účast v soutěži o veršovaný vzkaz, k níž jsem nijak nepřipravena přistoupila zcela spontánně po prvním shlédnutí Kudykama 25. 6. 2010, když jsem se před tím seznámila s dokumenty ČT o vzniku tohoto díla a zároveň jsem se doslova zamilovala do jednotlivých skladeb vydaných na CD. Tu soutěž s Kudykamem jsem nakonec vyhrála. Získala jsem celou lóži na 19. 9. 2010 a mohla jsem tedy zdarma vidět další představení, tentokrát v jiné alternaci. Těch shlédnutí bylo celkem šest a za nejlepší představitele hlavních postav považuji Vojtu Dyka coby Kudykama a Ondru Rumla jako Martina.
     O tom, co pro mne Kudykam znamenal a znamená, vypovídá i vzkaz panu Horáčkovi na kudykamovských stránkách, který níže připojuji. Pevně věřím, stejně jako řada nadšených fandů, že se toto představení na prkna divadla jednou vrátí…

Vzkaz na kudykamovských stránkách:

Ještě jeden velký dík
Dobrý den, nedá mi to ještě jednou se vyjádřit k tak srdeční záležitosti, jakou se pro mne stal Kudykam, nečekajíc na 16. leden 2011, kdy budu moci prožít neopakovatelnou, leč slzavou, atmosféru derniéry. S Kudykamem jsem prožila úžasný půlrok - od prvního seznámení na Vašich stránkách, přes skvělé CD, perfektní dokumenty ČT, ukázky na internetu, čtyři nádherná představení i letní soutěž. Všechny skladby lyrikálu v podání kudykamovských umělců se pro mě staly neuvěřitelnou hudební a textovou lahůdkou, těžko srovnatelnou s čímkoliv jiným na naší hudební scéně. Dokonalé verše, které tak skvěle interpretovali jednotliví představitelé Kudykama, Martina a dalších postav, mě fascinují tím, jak dokázaly v dnešní tak přetechnizované a uspěchané době chytnout za srdce nejen starší, ale i mladé diváky, o jejichž citovosti se neustále pochybuje… Možná, že osud tomu chtěl, aby si Kudykam na čas udělal přestávku, abyste si všichni od té řady neočekávaných stresových situací konečně odpočinuli a nabrali síly k dalším aktivitám. Jedno je jisté, že pomalu a zcela nespravedlivě končí to, co mnozí bezmezně milují a jen těžko si budou zvykat na program Opery bez Kudykama. Pro mne ale Kudykam rozhodně v lednu neskončí a pevně věřím, že se s ním určitě dřív nebo později znovu potkáme, ať už třeba v komornější podobě, na jiné scéně, nebo v plné slávě znovu na prknech Opery (nic netrvá věčně a jinak to nebude ani se současným vedením SO). A mám obrovskou radost, že se dle Vašich šťastných slov televizní záznam povedl - tím více se budu těšit, až bude odvysílán a poté jako DVD se objeví v prodeji. Já bych teď chtěla všem tvůrcům i umělcům za všechny ty krásné chvíle moc a moc poděkovat a popřát hodně zdraví a dalšího elánu. A Vám, pane Horáčku, bez kterého by tohle úžasné dílo nikdy nevzniklo, chci ze srdce vyjádřit nejen velký dík za Kudykama, za Vaše skvělé stránky, za nezměrnou trpělivost s odpověďmi na stále se opakující otázky, ale i za všechny ty nádherné villonské balady a texty k písním, které vnímavého posluchače neuvěřitelně obohatily. S úctou Alena Kaclová
Odpověď:
Dobrý den. Děkujeme za Vaše slova.
Vložil: Alena Kaclová   |   Odpověděl: Kudykam   |   Dne: 2010-11-11 19:28:18

Nu a v den derniéry 16. 1. 2011 jsem znovu vzala tužku do ruky a po příchodu z divadla jsem složila poděkování, které jsem opět vložila do vzkazů. Ten text se slečně Pavle zalíbil natolik, že ho tam následující den vložila znovu:

Dotaz: Poděkování
Děkuji paní nebo slečně Aleně Kaclové za její slova, která si dovoluji ještě jednou vložit... vystihla vše co člověk cítí po shlédnutí Kudykama....
Kudykame, děkuji...
Dnes v Opeře se pro nás hrálo tak trochu zvláštní představení, vždyť v závěru se mockrát stálo - jen hloupý tohle nedocení. A stala se tu divná věc, dvakrát tu byly hlavní role, tak vždycky jeden umělec moh pro sebe mít volné pole. A nakonec se přidávalo a divák tleskal, úctu vzdal, být tady, věřte, za to stálo! Žes nebyl dojat? To bys lhal! A když pak tvůrce dostal loutku, jež řekla mnohé kostýmem, tu zalesklo se v jeho koutku a naměkko byl před týmem, jenž přinášel vždy radost, krásu, úžasné dojmy, emoce a divák proto v proudu času nebýval nikdy zarmoucen. To dílo, které miluje, mnohý, co šel by zas a znovu, až na cestu se obuje, Operu nechá jako vdovu. Však Osud, věčný škarohlíd, kdyby mu nedal druhou šanci, na špičku bot by nedohlíd, vždyť v životě se všechno vrací. Já přeji všem a hlavně Vám, co duchovním jste jeho otcem, aby se vrátil Kudykam, poté, co bude trochu chodcem, vždyť po dnešku má sbaleno, všechno už řeklo těch pár vět, kéž navždy není zavřeno v tom našem Penziónu Svět… //// DĚKUJI!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama